Články
Prodat či neprodat? To je, oč tu běží…
29.1.2023
Stále častěji při své práci narážíme na tuto otázku a není na ni úplně jednoduchá odpověď. Pojďme si to rozebrat.
Rok 2022 byl pro realitní trh po dlouhé době zlomovým. Zatímco do té doby ceny nemovitostí neustále rostly, na jaře loňského roku se pod vlivem energetické krize a válečného konfliktu na Ukrajině realitní trh zastavil. Zvyšují se ceny energií, inflace neustále roste, ČNB zvyšuje úrokové sazby a ubývá lidí, kteří by byli ochotni vzít si hypotéku. Nehledě na to, že na stávající podmínky hypotečního úvěru dosáhne jen málokdo. Zatímco ještě v průběhu roku 2022 chodili na prohlídky lidé, kteří měli z konce roku 2021 a začátku roku 2022 předschválené úvěry, v tom letošním roce už takoví zájemci téměř nejsou – maximálně je někdo schopný dofinancovat hypotékou nepatrnou část kupní ceny nemovitosti.
Proč tedy ceny nemovitostí klesají? Je mnohem méně zájemců – tím se pochopitelně hromadí nabídky a chcete-li prodat, čekáte mnohem déle, než tomu bylo doposud. Na prohlídky nechodí lidé s hypotečním úvěrem a zbyli jen ti, kteří měli štěstí, že něco jiného prodali, nebo ti, kteří mají hotové peníze. A těch bohužel tolik není. S početnější nabídkou má tedy ten, kdo má možnost aktuálně něco koupit, mnohem větší výběr, než tomu bylo doposud.
A jaká je reakce? Prodávající s realitním makléřem mají tři možnosti:
1. čekat, až se nějaký zájemce objeví,
2. snižovat cenu nemovitosti, abychom byli před ostatními konkurenčními nabídkami v nějaké alespoň minimálně cenové výhodě – případně reagovat na trh a držet cenový krok,
3. udělat špičkovou prezentaci, která zaujme a předčí tak ostatní nabídky. Taková prezentace má samozřejmě mnohem vyšší náklady a je otázka, jak dalece rizikové tyto náklady jsou. Je tedy opravdu na zvážení, zda bude realitní kancelář investovat či nikoli. Jistota, že taková prezentace lépe uspěje stejně není.
Takže se vracím na začátek – prodat či neprodat?
Vše je otázka motivace samotného prodeje nemovitosti. Pokud prodáváme s tím, že budeme něco jiného kupovat (pochopitelně jinou nemovitost), je v podstatě jedno, jestli prodáme za cenu například 7 000 000 Kč, nebo 6 500 000 Kč, protože při koupi jiné nemovitosti její cena v časové ose klesá zhruba stejně. Tím je pochopitelně myšleno, že prodáváme-li na vrcholu cen, nebo na konci „realitní krize“, výsledek je úplně stejný. Koupím za to ve své podstatě tu samou nemovitost ve stejné cenové hladině.
Jestliže je ovšem motivací získání finančních prostředků k pořízení movité věci (nebo si peníze chcete jednoduše užít), hodnota peněz, které obdržíme (i v souvislosti s vysokou inflací) klesá. Potom je tady skutečně nasnadě otázka, zdali s prodejem nemovitosti raději nějakou dobu nepočkat.
Máte-li dotazy, ozvěte se…
Petr Beneš